DZIED JĀNIS ZĀBERS

Muzejs atrodas:

"Vecais ceplis", Indrānu pagasts, Lubānas novads

 

Iepriekšēja pieteikšanās:

tālr. +371 29355123, +371 64829652 (Gunta)

e-pasts: gunta.brieze@inbox.lv

 

OPERDZIEDĀTĀJA JĀŅA ZĀBERA MEMORIĀLAIS MUZEJS "VECAIS CEPLIS"

 

 

Jānis Zābers (1935.-1973.) bija izcils latviešu operdziedātājs, lai arī aktīva  koncertdarbība ilgai tikai 10 gadus. J.Zābers dzimis zemnieku ģimenē, beidzis Meirānu septiņgadīgo skolu, vienu gadu nomācījies Lubānas vidusskolā, tālāk skolojies Jāzepa Mediņa Mūzikas vidusskolā. 1957.gadā viņš iestājas Latvijas Valsts konservatorijā. Būdams 3.kursā, 1960.gada 14.janvārī Jānis Zābers debitēja uz Operas skatuves R.Štrausa operā Salome Narabota lomā. Sekoja Š.Guno Fausts, Gatiņš F.Tomsones "Pūt, vējiņi!", Vladimirs A.Borodina "Kņazs Igors", Bazilio V.A.Mocarta "Figaro kāzas", Kavaradosi Dž.Pučini "Toskā", Antiņš A. Žilinska "Zelta zirgā".1962. – 1964. gados viņš bija starp pirmajiem PSRS jaunajiem dziedātājiem, kam bija iespēja papildināties Romā Santa Cecilia konservatorijā un Milānas operteātrī La Scala. Drīzumā viņu pazina ne vien visā Latvijā, bet arī daudzviet, kur viņš bija uzstājies. Cilvēki mīlēja Zāberu viņa maigās, samtainās balss dēļ, jebkuru skaņdarbu, vai tā bija viegla estrādes melodija, traģiska loma operā, viņš pasniedza ar īpašu iejūtību. Viņa iedziedātā Rūdolfa ārija no Dž.Pučīni "Bohēmas" tiek vērtēta kā pasaules mēroga virsotne. 1965.gadā Jānim Zāberam tika piešķirts Latvijas PSR Nopelniem bagātā skatuves mākslinieka Goda nosaukums.Lielā darba slodze atstāja iespaidu uz veselību. Biežas slimības reizes tika ārstētas mājas apstākļos. 1970.gada maija viesizrādēs Somijā Jānim Zāberam bija pneimonija ar augstu temperatūru. Rudenī tika diagnosticēts galvas audzējs, kura ārstēšana nebija sekmīga, un Jānis Zābers pēc 2 gadu cīņas ar slimību mira.

 

Jau pieminētajā Jāņa Zābera pirmajā skolā, Meirānu Kalpaka pamatskolā, katru gadu aprīļa pēdējā sestdienā izcilā novadnieka piemiņai tiek rīkots zēnu vokālistu konkurss "Aiviekstes lakstīgala".

 

Aicinām apmeklēt Jāņa Zābera muzeju, lai iepazītu un dzirdētu Jāni Zāberu dziedam atkal! Papildus muzeja apskatei piedāvājam arī telšu un piknika vietas.