Lieldienās ievērojiet tradīcijas un esiet kopā!


Embroidered Eggs

Lieldienas ir kristiešu svētki, kuros tiek svinēta Jēzus Kristus augšāmcelšanās. Agrākās reģistrētās Lieldienu svinības notikušas 2.gadsimtā. Lieldienas ievada Klusā nedēļa ar Pūpolsvētdienu, Zaļo ceturtdienu, Lielo piektdienu un Kluso sestdienu, bet svētdienā tiek atzīmētas pirmās Lieldienas. Taču Latvijas teritorijā jau agri pirms kristietības ienākšanas Lieldienas tika svinētas kā pavasara saulgriežu svētki, kad gaisma svin uzvaru pār tumsu. Mūsdienās daudzas senlatviešu Lieldienu paražas ir kļuvušas par neatņemamu Lieldienu daļu.

Tautas dziesmas gan nenorāda uz mūsu senču olu krāsošanas paražam, vien piemin zelta, sudraba un baltas olas. Tādejādi olu krāsošanas ieviesusies krietni vēlāk. Nu arī pagājis laiks, kad augstu popularitāti iemantoja mākslīgās olu krāsas, esam atgriezušies pie dabīgiem toņiem un materiāliem- sīpolu, alkšņu mizām, sūnām, ziediem, zālītēm, izplaucētām bērzu lapām, putraimiem, mellenēm, krāsainas dzijas, mežģīņu audumiem, sarakstu varētu turpināt ilgi. Un kur vēl roku veiklība ar adatu olās ieskrāpējot rakstus un zīmes.

Lai arī kādas Lieldienas Jums būtu tuvas- kristīgās, dienu sākot ar dievkalpojuma apmeklējumu, vai senču tradīcijām piepildītās, vēlam vienkārši būt kopā ar saviem tuviniekiem, draugiem! Izbaudiet kopā būšanas mirkļus krāsojot olas, ejot uz baznīcu, meklējot zaķu noslēptās olas, šūpojoties, ciemojoties, piedaloties olu cīņās, vienkārši baudot dabu!


Noslēgumā daži Lieldienu ticējumi:

  • Lieldienas rītā visās (pret Sauli tekošās) upēs ūdens ir svēts. Ūdenī, kas tek pret sauli,- dzīvajā ūdenī- jānomazgā mute, lai neviens nevar nekā ļauna padarīt. To pasmeļ un tas visu gadu nebojājas.

  • Kas Lieldienu olas zags- paliks pliks kā ola!

  • Lieldienās vajag daudz šūpoties- tad visu gadu nenāks miegs!

  • Lieldienu rītā pēc iespējas agrāk jāmostas, lai labi veiktos darbi visu gadu, jāuzvelk gluži jauns krekls un jāiet nopērt aizgulējušos.

  • Lieldienu rasā jāvārtās, lai veselība būtu visu gadu.

  • Kas Lieldienu olas ēd bez sāls- tas visu vasaru melos!

  • Ja meita Lielajā dienā dos puisim 2 olas, tas nozīmē- tu man nepatīc; ja 3- diezgan kas no tevis nav; ja 4- patikt nepatīc, bet esi bagāts, tāpēc es tev piederēšu; ja 5- jau sen uz tevi gaidu, nāc, ņem!

Bunnies


Nepalaid garām
Jaunumi
Arhīvs